Zánik elektrostatických nábojů
Toto uzemnění však nesmí být přímé, ale přes soustavu vybíjecích rezistorů, aby při vybíjení nedocházelo k jiskrovým výbojům. Energie těchto výbojů by mohla způsobit poškození elektrostaticky citlivých součástek. Vybíjecí rezistory tedy zajišťují pozvolné vybíjení vzniklých nebezpečných nábojů. Hodnoty rezistorů jsou dány normami tak, aby časové konstanty přechodových dějů byly optimální. Rezistory se zařazují nejen mezi elektrickou „zem“ a vybíjecí místo, ale i mezi jednotlivá vybíjecí místa pracoviště vzájemně. V nedávné minulosti některé normy předepisovaly odvádět náboje samostatným zemním vodičem. To přinášelo velké komplikace zejména tam, kde se antistaticky ošetřovala stávající pracoviště. Dnes je běžné použití zemního vodiče síťového rozvodu.
V případě nevodivých materiálů mohou být elektrostatické náboje neutralizovány pouze ionizací vzduchu. Ionizátory produkují kladné a záporné ionty, které účinně neutralizují obě polarity náboje.
Při neutralizaci elektrostaticky citlivých zařízení je třeba použít ionizátory s vyváženou ionizací. Nevyváženost iontů totiž může indukovat napětí na součástce a může způsobit její zničení. Vyvážená ionizace znamená, že bez ohledu na čas a umístění by nemělo být zaznamenáno žádné elektrické napětí v oblasti ionizace. V elektronickém průmyslu by nevyváženost neměla převýšit ±30 V.
► Nákup on-line na www.antistatika.cz
► Shrnutí
V případě nevodivých materiálů mohou být elektrostatické náboje neutralizovány pouze ionizací vzduchu. Ionizátory www.abetec.cz produkují kladné a záporné ionty, které účinně neutralizují obě polarity náboje. |
► e-Shopy a doplňující informace
soldering.cz |
Ke stažení |
fotografie |
video |
► Exkluzivně v nabídce
ESD dílenské stoly a nábytek |
ESD inspekce |